ČAKRY - ENERGETICKÉ CENTRÁ V TELE

image

Niektoré staré (indické, tibetské ) texty uvádzajú, že na ľudskom tele je až
88 000 čakier, z toho 7 je hlavných, asi 40 vedľajších a ostatné sú menšieho významu.
Čakry sú v neustálom otáčavom pohybe, ktorý spôsobuje, že energia je vťahovaná do vnútra čakier. Keď sa zmení smer otáčania, energia prúdi z čakier von. Jednotlivé čakry se otáčajú buď doľava alebo doprava. Pozoruhodné je, že čakry, ktoré sa u mužov otáčajú doprava (v smere hodinových ručičiek), sa u žien otáčajú doľava a naopak. Smer otáčania sa tiež mení od čakry k čakre. Prvá - základná čakra muža sa otáča doprava (ženy doľava), druhá čakra muža doľava (ženy doprava), a tak ďalej. Pravotočivosť a ľavotočivosť čakier sa striedajú a tvarujú muža a ženu rozdielnym spôsobom, čo vedie k doplňovaniu energií v každej životnej oblasti a k vyváženiu jin a jang. Vedomosti o otáčaní čakier sa uplatňujú pri niektorých formách liečenia (napr. aromaterapia, liečenie drahými kameňmi apod., kedy sa napodobňuje otáčavý pohyb čakier).
Niekedy môžu byť niektoré čakry blokované, čo spôsobuje, že životná energia nemôže voľne prúdiť (u blokovaných čakier je ich frekvencia vibrácií nízka). Tieto blokácie môžu byť najčastejšie spôsobené strachom, sklamaním, napätím, šokom, negatívnymi vplyvmi na človeka z okolia a podobne. Tieto blokády je možné uvoľniť a čakry harmonizovať napríklad tým, že čakry vystavíme vibráciam energií takých frekvencií, na ktorých harmonicky fungujúca čakra bez akýchkoľvek blokád kmitá naprosto prirodzene . Akonáhle prichádzajú do čakier vibrácie, ktoré sú čistejšie a ich frekvencia vyššia ako aktuálna, rozkmitajú sa čakry rýchlejšie a blokády postupne miznú. Keď sa pri tomto procese očisťovania uvolňuje z blokád zadržovaná energia, vstúpia ich obsahy ešte raz do nášho vedomia. Tak môžeme znovu zažiť pocity, ktorými boli blokády spôsobené - rôzne naše strachy, hnev i bolesti... Nechajte týmto reakciám voľný priebeh, nezasahujte do nich a neskúmajte ich. Nepotlačujte ani smiech ani slzy. Akonáhle sa však blokády odstránia a čakry zharmonizujú, vráti sa nám hlboká radosť zo života. Mnoho ľudí ale nemá odvahu prejsť týmto očistným procesom, pretože im chýbajú tieto informácie a navrátenie týchto pocitov považujú za krok späť vo svojom vývoji. Chce to odvahu, poctivosť a trpezlivosť.
Existuje mnoho spôsobov, ako zistiť možnú blokáciu jednotlivých čakier. Najjednoduchšie, spoľahlivé a "ľahko" zistiteľné sú asi tieto spôsoby: kyvadlo, vycítenie rukami, pozorovanie aury. Pozorovanie aury však väčšinou nie je možné bez predchádzajúceho nácviku a tréningu zatiaľ , nie každý dokáže auru vidieť.

Drahé kamene nosíme v blízkosti čakry, ktorú harmonizujeme alebo si pripravujeme na pitie kamennú vodu.

PRVÁ ČAKRA - ZÁKLADNÁ ČAKRA

image

Prvá čakra je medzi konečníkom a pohlavnými orgánmi, je spojená s kostrčou a otvára sa smerom dole. Spojuje nás s fyzickým svetom, touto čakrou prúdi energia Zeme do nášho tela. Aktívna prvá čakra má ohnivo červenú farbu. Harmonická čakra vnáša do nás vitalitu, spokojnosť, stabilitu a vnútornú silu. Pri zablokovanej alebo uzavretej základnej čakre máš málo telesnej aj duševnej sily.
K tejto čakre su priradené:
farba - červená
element - zem
zmyslová funkcia - čuch
časti tela - chrbtica, kosti, zuby, nechty, , konečník, tvorba krvi a stavba buniek
žľaza – nadobličky
hormóny - adrenalín,
drahokamy - achát, hematit, krvavý jaspis, granát, červený korál, rubín, heliotrop, tygrie oko, rodochrozit, karneol

Prvá čakra sa aktivuje jasnou červenou farbou.
Túto čakru pozitívne ovplyvňuje pozorovanie vychádzajúceho alebo zapadajúceho Slnko.
Prvá čakra sa u ženy otáča doľava, u muža doprava.

DRUHÁ ČAKRA - SAKRÁLNA ČAKRA

image

Sakrálna čakra -  centrum krížov
Druhá čakra je nad pohlavnými orgánmi, je spojená s krížovou kosťou a otvára sa smerom dopredu. Je centrom pôvodných nefiltrovaných emócií, sexuálnej energie a tvorivej sily. Táto čakra ovplyvňuje medziľudské vzťahy, obzvlášť k druhému pohlaviu. Nedostatočnosť alebo blokácia v tejto čakre sa prejavuje hrubosťou, potlačovaním emócii, sexuálnou chladnosťou.
K tejto čakre sú priradené :
farba - oranžová
element - voda
zmyslová funkcia - chuť
časti tela - rozmnožovacie orgány, ľadviny, močový mechúr , a všetko tekuté (krv, spermie, tráviace šťavy, atd.)
žľazy - vaječníky, prostata, u žien aj regulácia cyklu
hormóny - estrogen, testosteron
drahokamy - karneol, adulár, ortoklas, tygrie oko, citrín, rutil, zlatý topas
aromaterapia - santal

Druhá čakra se aktivuje jasnou oranžovou farbou.
Druhu čakru oživuje mesačné svetlo, dotyk s vodou a pozorovanie (Mesiaca zvlášť v splne). Druhá čakra se u ženy otáča doprava a u muža doľava.

TRETIA ČAKRA - SOLAR PLEXUS, ČAKRA PUPKU

image

Tretia čakra je približne dva prsty nad pupkom a otvára sa smerom dopredu. Je centrom sily, tade prijímame slnečnú energiu a tým dodávame telu vitalitu. Je sídlom osobnosti, vôle k výkonom, snahou pomôcť, a je v priamom spojení s astrálnym vibračným poľom .
K tejto čakre sú priradené
farba – žltá až zlatožltá , element - oheň
zmyslová funkcia - zrak
časti tela - dutina brušná, trávenie, žalúdok, pečeň, slezina, žlčník, vegetatívny nervový systém. žľaza – pečeň, hormóny –inzulín, žlč
drahokamy – tygrie oko, jantar, topas, citrín, ruženín, avanturín, malachit,
aromaterapia - levandula, rozmarín, bergamot

Tretiu čakru aktivuje jasná žltá farba.
Je dobré túto čakru vystavovať pôsobeniu slnka.
Tretia čakra sa u ženy otáča doľava a u muža doprava.

ŠTVRTÁ ČAKRA - ČAKRA SRDCA

image

Štvrtá čakra je uprostred pŕs vo výške srdca a otvára sa smerom dopredu . Spojujú sa tu všetky energetické centrá. Úlohou tejto čakry je zjednocovať cez lásku - láska, harmónia, radosť. Jej chybná funkcia sa prejavuje ľahkou psychickou zraniteľnosťou.
K tejto čakre sú priradené:
farba - zelená, ružová a zlatá
element - vzduch
zmyslové funkcie - hmat
časti tela - srdce, hrudník a hrudná dutina, spodná časť pľúc, krv a krvný obeh, koža
hormóny - thymohormon
drahokamy - ružový kremeň, turmalín, kuncit, smaragd, nefrit, jadeit, aventurín, ruženín, smaragd, sugilit
aromaterapia- ružový olej

Zelená farba lúk a lesov navodzuje pocit harmónie a sympatie. Nežné vibrácie ružovej farby uvoľňujú srdce a povzbudzujú tvorivú činnosť a pocity lásky.
Každá tichá prechádzka v nedotknutej prírode harmonizuje cez túto čakru celú našu bytosť. Do ružova sfarbené nebo s jemnými mráčikmi povznáša a rozširuje srdce.
Štvrtá čakra sa u ženy otáča doprava a u muža doľava.

PIATA ČAKRA -KRČNÁ, KOMUNIKAČNÉ CENTRUM

image

Piata čakra je medzi krčnou jamkou a ohryzkom. Je spojená s krčnou chrbticou a otvára sa smerom dopredu. Nachádza sa tu centrum komunikácie, vyjadrovacích schopností a inšpirácia. Je mostom medzi myšlienkami a reakciami. Jej disharmónia sa prejavuje komunikačnými problémami - vady reči, hrubosť hlasu, chladné vyjadrovanie apod.
K tejto čakre sú priradené:
farba – svetlo modrá, strieborná , zelenavo modrá
element - éter
zmyslové funkcie - sluch
časti tela – oblasť krku, spodná čeľusť, uši, hlas, hrtan, horná časť pľúc, hltan, žľaza – štítna
drahokamy - akvamarín, tyrkys, chalcedon, lapis lazuli, modrovrstvený achát,
aromaterapia - šalvia, eukalyptus

Krčnej čakre náleží jasná svetlo modrá farba.
Priaznivé účinky na túto čakru má ležanie vo voľnej prírode a pozorovanie bezmračného modrého neba, pozorovanie odrazu neba na priezračnej vodnej hladine a jemný žblnkot vĺn
Piata čakra sa u ženy otáča doľava a u muža doprava.

ŠIESTA ČAKRA - TRETIE OKO

image

Čakra čela, "tretie oko", príkazová čakra, vnútorné oko, oko múdrosti
Šiesta čakra je uprostred čela, jeden prst nad koreňom nosu. Otvára sa smerom dopredu. Je sídlom vyšších duchovných síl, intelektu a intuície. Vlastná farba tejto čakry je jasná indigová modrá, príp. žltá a fialová. Tieto farebné rozdiely ukazujú rôznorodosť vedomia. Racionálne alebo intelekátuálne myslenie môže spôsobiť žiarenie žltej. Jasná tmavomodrá ukazuje na intuíciu a nadzmyslové vnímanie sa prejavuje fialovou farbou. Nedostatočná funkčnosť tejto čakry sa prejavuje "prízemným rozmýšľaním", odmietaním vyšších duchovných "tajomných" skutočností. Napríklad pri pokusoch o pozorovanie aury, rôzne druhy veštenia a pod., je veľmi dôležité, aby táto čakra bola harmonizovaná a dobre rozvinutá.
K tejto čakre sú priradené:
farba - indigovo modrá, žltá, fialová
zmyslové funkcie - všetky zmysly a nadzmyslové vnímanie
časti tela - obličaj, oči, uši, nos, dutiny, malý mozog, centrálny nervový systém
žľaza - hypofýza
hormóny - vasopresin (adiuretin), pituitrin
drahokamy - lapis lazuli, indigovo modrý safír, sodalit, ametyst, fluorit, nachový apatit, azurit
aromaterapia – mäta prieporná, jasmín
spánok - spánok a bdelý spánok, 4 hodiny
Otvorenie a vyjasnenie šiestej čakry prehlbuje priesvitná tmavomodrá (indigo), ktorá uzdravuje zmysly.
Šiestu čakru stimuluje pozorovanie tmavomodrej nočnej oblohy plnej hviezd.
Šiesta čakra sa u ženy otáča doprava a u muža doľava.

SIEDMA ČAKRA - KORUNNÁ ČAKRA

image

Korunná čakra alebo čakra temena hlavy
Siedma čakra je najvyššie, nad temenom hlavy a otvára sa smerom hore. Je najvyšším sídlom dokonalosti v človeku. Siedmou čakrou prijímame kozmickú energiu. Rozvíjaním tejto čakry sa uvoľňujú posledné blokády v ostatných čakrách a ich energie začínajú kmitať na najvyšších možných frekvenciách. V siedmej čakre nedochádza priamo k blokáciám, môže byť iba viac či menej vyvinutá. To sa môže prejavovať pocitom strachu, neistoty, a pod.
K tejto čakre sú priradené:
farba - fialová, biela, zlatá
časti tela - veľký mozog žľaza - epifýza
hormóny - serotonin, melatonin
drahokamy - ametyst, krištál, celestín, jadeit, diamant, zlatý kalcit
aromaterapia - kadidlo, lotos

Korunnú čakru otvárajú a rozširujú fialová a biela farba.
Otvorenie korunnej čakry najviac podporí pobyt (relaxácia, meditácia) na vrchole vysokej hory, čo najbližšie k otvorenému nebu.
Siedma čakra sa u ženy otáča doľava a u muža doprava.