12 zlatých pravidiel duševného zdravia

1/   Pamätaj, že každé utrpenie, aj to najväčšie raz prejde. Všetko dianie v toku času je premenlivé. Po daždi vychádza slnko a po každej zime aj po tej najkrutejšej prichádza jar.

2/   Tam, kde nemôžeš pomôcť, ani zmeniť chod vecí, nestaraj sa zbytočne o cudzie záležitosti.

3/   Neprepadaj panike kvôli zodpovednosti. Tvoja schopnosť a odolnosť porastie tým viac, čím menej sa poddávaš náhleniu, vzrušeniu a pesimizmu.

4/   Vyvaruj sa boja proti predstavám. Mnohí sa vyčerpávajú v boji proti prekážkam, ktoré existujú iba v ich fantázii. Nezaplietaj sa do neplodných záľub, ktoré nevedú k cieľu. Pamätaj, ze sila je v jednoduchosti, preto netriešti svoje sily!

5/   Neži v minulosti, nepremýšľaj veľa o budúcnosti. Ži prítomnosti. Nič dôležitého nezmeníš. Poznáš niekoho kto sa nikdy nezmýlil? Chybám sa nevyhneš, no keď prídu, naprav ich – niet lepšieho víťazstva.

6/   Rázne odlož nenávisť, závisť a túžbu po deštruktívnej kritike. Kritika, ktorá súčasne neprináša pomoc a náznak riešenia, je niekedy horšia, ako to čo kritizuješ. Tieto tri zlá, výrazne prekážajú spokojnosti.

7/   Netrpezlivosť, posmech, fanatizmus, fatalizmus a pesimizmus ničí duševnú harmóniu. 

8/   Zažeň myšlienky o dôstojnej „ usadenej“ starobe. Buď stále zvedavý a skúmavý, snaž sa uchovať si zmysel pre romantiku, dobrodružstvo a recesiu. Neboj sa v žiadnom veku nových stretnutí a nových úloh.

9/   Dôveruj ľuďom a maj ich rád. Neočakávaj od nich dokonalosť, ani ty nie si dokonalý. Snaž sa oceniť ich individualitu. Len málo ľudí je vyslovene zlých. Úsmevom a duševným pohladením dosiahneš viac, ako prísnosťou a tvrdosťou.

10/  Pozoruj svoje okolie a všimni si, že tvoje problémy sú v zásade podobné, ako problémy mnohých iných. Aj lekár trpí bolesťou a policajt niekedy dusí strach. Aj kráľ plače nad smrťou svojho syna. Nekomplikuj si trvalo svoju životnú rolu, preštuduj ju dobre, snaž sa jej rozumieť a využiť  ju zo všetkých síl k pomoci tím, čo sú na tom ešte horšie. A tak svoju rolu hraj s dôverou a odvahou, ale hlavne vždy so zmyslom pre fair play.

11/  Ak ti niečo vadí a môžeš to zmeniť, urob tak, ak to nemôžeš zmeniť netráp sa tým ďalej. Keď ti niečo vadí na druhom človeku, tak sa s tým buď zmier, alebo sa mu vyhni – tak ako rieka, keď narazí na horu. Ľahšie prenesieš vrchol hory, alebo zmeníš tok rieky, ako zmeníš povahu človeka. Tvoja myseľ musí mať vždy jasný cieľ a stanovisko, nedá sa sedieť na dvoch stoličkách. A aj tvoja reč nech je jasná áno = áno a nie = nie.

12/  Spoznávaj sám seba, nauč sa mať rád sám seba takého, aký si a dokáž prijať sám seba, uč sa načúvať svojmu telu a duši a ich signálom. Ten kto pozná druhých je chytrý, no ten kto pozná sám seba je múdry. A pamätaj, že bojovať s armádou je ľahšie, ako bojovať sám so sebou