Na toalete toho môžete zistiť viac, ako si myslíte!

Jeden pohľad prezradí, či ste zdraví! Kým spláchnete, poriadne sa podívajte na to, čo ste po sebe zanechali. O vašom zdraví to vypovedá viac, než si myslíte!

Prečo je hnedá

Hnedú farbu spôsobujú mŕtve baktérie, sídliace v hrubom čreve, a tiež žlč, ktorú vylučuje pečeň k tráveniu tukov. Žlč je pôvodne zelená a behom postupu hrubým črevom hnedne. Pokiaľ ale zostatky potravy prejdú tráviacim traktom príliš rýchlo, nestačí sa žlč zafarbiť a stolica je potom zelenkastá. Ak vás prekvapuje farbou toho, čo vidíte v záchode, skúste si pripomenúť, čo ste v posledných dvoch dňoch jedli – zaujímavé následky môžu mať napr. farebné cukrovinky z trhov.

Pokiaľ pri pohľadu do misy vidíte hnedý pevný útvar valcovitého tvaru, môžete byť v pohode. Všetko funguje, ako má. Horšie je, keď zaznamenáte nejaké „výstrelky“ vo farbe, tvare či konzistencii. 

Mazľavá stolica

Musíte často používať záchodovú štetku? Znamená to, že vaša strava obsahuje veľa nasýtených mastných kyselín. Tie predlžuj prechodnú dobu, stolica je mastná a lepivá a bráni črevám, aby dobre vstrebali živiny z potravy. Obmedzte tučne jedla a priemyselne spracované potraviny a jedzte viac vlákniny. Zo stravy vylúčte hydrogenovaný tuk, ktorý je vo výrobkoch s dlhou trvanlivosťou, nekvalitných čokoládach, oplátkach s polevou, zmrzline a podobne.

Ešte ku všetkému žltá?

Máte nielen ílovitú, mazľavú, ale i okrovo zafarbenú stolicu, ktorá zanecháva na hladine olejovité škvrny a dá sa len ťažko spláchnuť? Svedčí to o poruche trávenia tukov, ktoré môže byť spôsobené zápalom slinivky brušnej.

Namiesto banánu tužka

Mohlo by sa zdať, že na tvare nezáleží. Omyl! Nezvyčajne zúženie stolice, ktorá môže pripomínať tužku alebo povrázok, môže byť spôsobené nádorom konečníka. Vyšetrenie u lekára neodkladajte! Ak z vás padajú malé, tvrdé „srnčie bobky“, môže to znamenať, že má telo nedostatok vody, tiež ale môže ísť o príznak takzvanej spastickej zápchy.

Túžobne očakávaná

 Akákoľvek stolica je lepšia ako žiadna. Zápcha nie je iba otravná, ale môže byť signálom závažného problému. Pokiaľ idete na veľkú menej než trikrát týždenne, stolica je tvrdá, bolestivá a objavuje sa v nej krv, určite zájdite k lekárovi (viac o zápche si prečítate v článkoch Snadné cviky, které vás zbaví zácpy a Problém, o kterém se nemluví: Zácpa).

„Praktický lekár by mal vyšetriť per rectum a v prípade potreby vás poslať na kolonoskopiu,“

Tuhá, tmavá, rýchlo klesá ku dnu

Málo pijete, jete málo vlákniny a príliš veľa mäsa. Zaraďte do jedálnička viac ovocia, zeleniny a celozrnného pečiva. S tvrdou a suchou stolicou majú črevá omnoho viac práce a môže spôsobiť i drobné poranenia.

Pláva: dostatok vlákniny

Ľahká pórovitá stolica, ktorá chvíľu pláva na hladine, a potom ide ku dnu, svedčí o zdravom jedálničku s dostatkom balastných látok. Gratulujeme! Samozrejme v prípade, že má normálny tvar i farbu.

Čierna ako decht: natrávená krv

„Krvácanie do hornej časti tráviaceho ústrojenstva sa najčastejšie prejavuje ako takzvaná  čierna, kašovitá, mazľavá stolica, pripomínajúca kolomaž či decht,“ Krvácanie môže byť spôsobené vredmi či nádormi v žalúdku či tenkom čreve a vždy je dôvodom k návšteve lekára, zvlášť keď stolica veľmi silne páchne. Čierne sfarbenie môže mať i príjemnejšiu príčinu: prehnali ste to s čučoriedkami, s červeným vínom, alebo užívate tabletky s obsahom železa.

A čo vy, dívate sa do misy? Máte radi svoje trávení pod kontrolou, alebo sú vám tieto záležitosti odporné a radšej hneď všetko prúdom vody odošlete do hlbín?

Prajem Vám:  Hlavne zdravie, pohlavnú sviežosť a pravidelnú stolicu!