Chcete chudnúť - 

pár tipov ako kontrolovať hlad

Rozhodli ste sa, že pred letom začnete s diétou? Skvelé, stále totiž máte dosť času aj na výrazné zmeny! Urobiť rozhodnutie o začatí diéty je však tou ľahšou časťou –kontrolovanie Vášho hladu je tou ťažšou. Hlad je taktiež dôvodom, prečo zvyčajne s diétou končíme – nemôžeme ho už jednoducho viac vystáť. Zozbierali sme niekoľko skvelých tipov a trikov, ako poraziť hlad a vydržať na diéte.

1. Jedzte aspoň päťkrát denne

Ak máte prázdny žalúdok, budete hladný – a keď ste už raz hladný, je ťažké Vás zastaviť. Z tohto dôvodu diéty založené na nízkom príjme kalórií veľmi často zlyhávajú – jednoducho už viac nie ste schopný zvládať svoj hladAk jete často - aspoň päťkrát denne - menšie porcie, Vaše telo bude s týmto plánom spokojnejšie a bude preň oveľa jednoduchšie tolerovať nízky príjem kalórií. Taktiež omnoho ľahšie zásobíte svoje telo živinami, ktoré potrebuje a navyše hladina krvného cukru zostane stála, čo znamená, že budete jednoduchšie kontrolovať svoj apetít.

 2. Nevynechávajte jedlá

Už sme si povedali, že je veľmi dôležité prijímať menšie jedlá, veľmi dôležité je však aj to, aby ste jednotlivé jedlá nevynechávali. Môže sa to zdať ako dobrý nápad, keďže menej jedla znamená menej kalórií, čo zvyčajne znamená aj menšiu telesnú váhu – je to však bohužiaľ oveľa komplikovanejšie, ako sa zdá. Keď vynecháte jedlo, hladina krvného cukru ihneď klesá a preto je pre Vás oveľa ťažšie kontrolovať svoj apetít – to samozrejme vedie k neskoršiemu prejedaniu sa. Kvôli nízkej hladine krvného cukru budete nesústredený, mrzutý, unavený a menej produktívny – čo Vám v každodennom živote určite nepomôže. 

 3. Nevyhýbajte sa zelenine

Určite už viete, že zelenina je pre Vás dobrá, takže sa jej skutočne nemáte prečo vyhýbať. Existuje však aj ďalší dôvod, prečo by ste ju mali počas diét zahrnúť do svojho jedálnička – je bohatá na vlákninu a príjem vlákniny je skvelým spôsobom, ako kontrolovať svoj hlad. Vláknina naplní Váš žalúdok a tak redukuje pocit hladu, zároveň má veľmi málo kalórií, takže je naozaj skvelou voľbou počas diéty. Ak skutočne chcete zmenu, skúste brokolicu, karfiol, špenát a hríby, všetky majú vysoký obsah vlákniny a zanedbateľné množstvo kalórií.

 4. Prejdite na celozrnné

Ak jete veľké množstvo rafinovaných sacharidov, pravdepodobne ste neustále hladný – a nikto Vám na to nemôže nič zlé povedať. Rafinované sacharidy sú vo veľkej miere zbavené živín a obsahujú veľmi málo vlákniny, takže Váš žalúdok vôbec nenaplnia. Zároveň spôsobujú prudký nárast krvného cukru a následne aj jeho prudký pokles, čo spôsobuje značné zmeny energie a apetítu. Celozrnné jedlá sú oveľa lepšou a zdravšou voľbou, ktorá pomôže kontrolovať apetít a telesnú hmotnosť. Skvelé je aj to, že môžete jesť, čo budete chcieť: chlieb, cestoviny alebo ryžu – musíte si len vybrať celozrnné namiesto bielych.

 5. Doprajte si dostatok času na každé jedlo

Vieme, že v dnešnej dobre je čas vzácnosťou a nemáte ho na rozdávanie, stále by ste si však mali nájsť dostatok času na svoje jedlo – je to veľmi dôležité. Váš mozog potrebuje chvíľu času, aby dostal správu, že žalúdok je plný a ak mu tento čas nedoprajete, skončíte prejedaním sa. Nájdite si preto dostatok času a jedzte jedlo pomaly. Skúste sa vyhnúť sledovaniu televízie alebo čítaniu novín počas jedenia – môže Vás to vyrušovať. Sústreďte sa namiesto toho na jedlo, ktoré jete a skúste si vychutnať každé prežúvané sústo – zážitok z jedla bude oveľa uspokojujúcejší.

 6. Doprajte si dostatok spánku

Chudnúť počas spánku? Znie to až príliš dobre na to, aby to bola pravda, nie? Štúdia však dokázala, že ľudia, ktorí spia iba päť hodín každú noc, sú až o 50% náchylnejší k nadváhe ako tí, ktorí spia sedem až deväť hodín. Dnes by ste možno mali ísť spať skôr, čo poviete?

 7. Pite viac vody

Toto je jednoduchý tip, ktorý ste už pred tým počuli miliónkrát, skutočne však funguje: pite viac vody. Je tonajzdravší, najlacnejší a najjednoduchší spôsob, ako znížiť svoju hmotnosť. Voda naplní Váš žalúdok a tak potlačí hlad. Dôležité je vedieť aj to, že si často mýlime hlad so smädom. Preto keď ste hladný, dajte si najskôr pohár vody a počkajte 10 alebo 20 minút – je dosť možné, že sa pocit hladu stratí.

Vitamínové bomby
Nepochybne viete, že ľudské telo potrebuje pre svoje zdravie určité množstvo vitamínov. Existuje veľa druhov potravín a nápojov, ktoré Vám postupne doplnia konkrétne chýbajúce látky. Ale chcete viac? Napríklad niečo,čo ich obsahuje tak veľa, že by sme to mohli pokojne nazvať vitamínovou bombou? Chutné a zdravé zároveň!
1. Čerstvé ovocné šťavy
Samozrejme, nehovoríme o džúse, ktorý si kúpite vo Vašom obľúbenom supermarkete, ale o čerstvých prírodných šťavách, aké si vytlačíte alebo rozmixujete sami doma. Na začiatok môžete použiť bežné ovocie, ako sú citróny, pomaranče a grapefruity alebo pridať iné druhy, ktoré máte radi. Aké sú výhody tejto ovocnej bomby? Obrovské množstvo vitamínu C, foláty kyseliny listovej (známe ako vitamín B9), vitamíny B1, A a biotín (známy ako vitamín B7).
2. Zelené smoothie
Viete, čo je smoothie? Miešaný nápoj zvyčajne vyrobený z ovocia s pridaným ľadom, medom, niekedy dokonca s mliekom alebo jogurtom. A to je len začiatok. Už ste niekedy počuli o zelenom smoothie? Je to vynikajúci nápoj, ktorý neobsahuje len ovocie, ale aj veľa zeleniny. Zmiešajte do Vášho smoothie listovú zeleninu, ako je špenát, kel, zeler, petržlen alebo brokolica a vyskúšajte, ako chutí skutočná explózia vitamínov.
3. Olivy
Tento stredozemný poklad je skutočnou vitamínovou bombou. Nezáleží na tom, či dávate prednosť zeleným alebo čiernym olivám, obe sú plné vitamínov A a E. Alebo inak povedané – sú prospešné pre dobrý zrak a zdravú pleť. Máte záujem? Ďalšou veľkou výhodou olív je, že ich môžete pridať do mnohých jedál v rôznych formách. Na čo ešte čakáte? Dajte sa na olivovú terapiu ešte dnes!
4. Ustrice
Ustrice okrem toho, že patria k najznámejším potravinovým afrodiziakám na svete, sú tiež skutočný doping pre zdravie! Chcete veľké množstvo vitamínu A? Vyskúšajte ustrice. Potrebuje Vaše telo vitamín B12? Skúste opäť ustrice! Chýbajú Vám minerály ako zinok, železo, selén a vápnik? Čo myslíte, že Vám odporučíme? Jedzte ustrice!
5. Avokádový šalát s citrónovou šťavou
Avokádo je veľmi zaujímavé ovocie z oblasti Strednej Ameriky. Je to dobre známy antioxidant a využíva sa pri mnohých diétach a kozmetických procedúrach na celom svete. Ak si ho chcete vychutnať naplno, pripravte si špeciálny šalát, do ktorého pridáte citrónovú šťavu. Jednoduché, chutné a bohaté na takmer všetky vitamíny, ktoré si viete predstaviť: vitamín C, E, K a niektoré vitamíny B. Nenechajte si ujsť lahodný avokádový šalát s citrónovou šťavou!
6. Hroznová šťava
Pravda je, že hrozno nie je len na jedenie alebo na výrobu vína. Môže sa z neho pripravovať chutná a veľmi zdravá šťava. Hroznová šťava neobsahuje len množstvo vitamínu K a B2, ale používa sa aj v medicíne pri ošetrení nádorových ochorení a hypertenzie. Niektoré štúdie tiež ukázali, že má veľmi pozitívny vplyv na zachovanie duševnej sviežosti.
7. Špenát
Keď je dobrý pre Pepka námorníka, mal by to byť dobrý aj pre Vás, nie? Špenát je jedným z najzdravších druhov zeleniny na svete. Obsahuje veľké množstvo vitamínu A, C, E, K, veľa rôznych vitamínov B a nespočetné množstvo ďalších živín. Surový špenát  môžete pridať do šalátu, ak sa však rozhodnete pre tepelnú úpravu, nevarte ho príliš dlho, aby si uchoval väčšinu svojich vitamínov. Podávajte ho so zemiakmi pre zvýšenie jeho vitamínovej hodnoty.
8. Losos
Losos je pravdepodobne jednou z najchutnejších rýb. Je veľmi populárny v modernej kuchyni vzhľadom k tomu, že obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú blahodarné účinky pri prevencii rôznych chorôb. Nachádzajú sa v tejto chutnej rybe nejaké užitočné vitamíny? Koľko len chcete – vitamíny D, B3, B6, B7 a B12

 
 
TOPlist