BYLINKY PRE ZDRAVIE

Aníz (Pimpinella anisum)

Vnútorné použitie - uvoľňuje žalúdočné kŕče, podporuje tvorbu mlieka v tehotenstve. Nápoj z teplého mlieka a niekoľkých zrniečok anízu privoláva pokojný spánok. V stredoveku sa používal najmä ako prísada do koláčov a chlebov.

Anjelika (Angelica archangelica)

V období stredoveku bola táto rastlina považovaná za jednu z najdôležitejších rastlín používaných v medicíne a bola používaná ako čistič krvi a proti nákazlivým chorobám. Pitie čaju podporuje trávenie a činnosť obličiek. Takisto sa odvar používa proti bolestiam hlavy a únave. Z koreňa zomletého na prášok sa pripravoval odvar proti žalúdočným problémom a vredom. Vo väčších dávkach môže mať nežiaduce vplyvy na srdce, krvný tlak a dýchanie. Preto ju prosím užívajte s mierou. Vnútorné použitie nie je vhodné pre diabetikov. Vonkajšie použitie - odvar z koreňa proti svrbeniu kože.

Arnika (Arnica montana)

Len na vonkajšie použitie! 2 polievkové lyžice na jeden pohár vody nám vytvoria tinktúru vhodnú na liečenie podliatin a zrazenín..

Baza čierna (Sambucus nigra)

Čaj z kvetov a listov vhodný pri nádche, chrípke, kašľu a pri prechladnutí (3čl sušených kvetov na 1 šálku vriacej vody). Menšie množstvo plodov pôsobí ako laxativum a zaháňa smäd, no pre jeho jedovaté účinky pri požití väčšieho množstva radšej neodporúčam. Kvety namočené vo vode prikladáme na popáleniny, vredy a rany. Pri zápaloch ústnej dutiny odporúčam kloktať bazovú vodu (1 hrsť kvetov sa lúhuje s 1l vriacej vody do vychladnutia).

Cesnak (Allium sativum)

Tisícky rokov užívaný na zvýšenie imunity, zníženie tlaku, ako prevencia proti vnútorným parazitom a baktériám. Dobrá je aj šťava z cesnaku zmiešaná s medom, ktorá pomáha proti kašľu či nádche. Ak nie je nič iné po ruke, šťava z cesnaku dokáže dezinfikovať ranu. Veľmi dobré účinky má aj cesnak medvedí ( Allium ursinum), ktorý nie je chuťovo až tak silný ako domáci cesnak, ale listy, ktoré nájdete na jar v listnatých mokrých lesoch, vám plne nahradia zelenú cibuľku alebo pór v šaláte. V jarnej prečisťovacej kúre by šalát z medvedieho cesnaku nemal chýbať. Čo sa týka vonkajšieho použitia, na rezné rany či popáleniny má rovnaký účinok ako skorocel.

Cibuľa (Allium cepa)

Proti kašľu používame starý známy recept (nadrobno nakrájaná cibuľa naložená s medom a cukrom). Vo vode 3-4 dni vylúhovaná cibuľa pomáha proti črevným parazitom (ráno nalačno 1polievková lyžica)

Cvikla

Táto červená hľuza, ktorá asi nie každému chutí, je úžasným liekom proti kornateniu tepien, zlepšuje zrak a je vhodná pri prevencii rakoviny. Okrem týchto účinkov má aj kladný vplyv na mužské i ženské pohlavné orgány.

Černica(Rubus fruticosus)

Čaj z listov je dobrý pri nachladnutí, bolesti hrdla a anémii. Žutie listov zastavuje krvácavosť ďasien.

Hloh(Crataegus oxyacantha)

Znižuje krvný tlak, pomáha pri srdcových ochoreniach, zlepšuje trávenie. Je močopudný a má mierne sedatívne účinky. Zvonka sa používa odvar z kvetov i plodov na kožné problémy.

Jahoda lesná (Fragaria vesca)

Jahody majú veľký obsah železa a sú mierne laxativne. Odvar zo sušeného koreňa, osladený medom má diuretické účinky. Čaj z jahodových lístkov je dobrý na neutralizáciu žalúdočných kyselín a býva pridávaný ako súčasť kúpeľa na bolesti v dolných končatinách.

Kostihoj lekársky (Symphytum officinale)

Táto rastlina obsahuje alantoín, ktorý pomáha uvoľňovať bolesť a dokáže liečiť zlomeniny. Ako obklad môže byť používaný na pomliaždeniny, rezné rany, popáleniny, pri presilení svalov. Teplý obklad je dobrý proti vredom. Vnútorné užitie sa pre vysoký obsah alkaloidov neodporúča. Kostihojový olej na bolesť svalov a kĺbov: Do uzatvárateľnej fľaše nakrájame listy a poukladáme korene kostihoja. Celé to zalejeme olivovým olejom a necháme 14 dní v teple lúhovať. Potom precedíme.

Lipa malolistá(Tilia cordata )

Podporuje chuť do jedla, je to dobré sedatívum, navodzuje príjemný spánok a pri prechladnutí ju využívame pre jej potopudné účinky.

Lucerna siata (Medicago sativa)

Čaj z tejto rastlinky je dobrý na podporu trávenia a takisto pôsobí ako diuretikum pretože zbavuje telo nadbytočných tekutín.

Materina dúška (Thymus serpyllum)

Čaj vhodný pri bronchitíde (pomáha vykašliavať), astme, na priedušky, pri nespavosti a proti hnačke. Taktiež pomáha pri chorobách neurotického pôvodu (1čl na 1/4 l vody). Olej je veľmi účinný ako antiseptikum a dezinfekčný prostriedok.

Mäta pieporná(Mentha piperita)

Má uvoľňujúce a protizápalové vlastnosti, dobrá pri žalúdočných problémoch, nevoľnosti a pri bolestiach hlavy. Čaj navodzuje príjemný spánok. Zvonka ju užívame ako dezinfekčný prostriedok, pri porezaniach, oparoch, olej z listov pri bolesti zubov.

Myší chvostík - rebríček (Achilleum millefolium)

Vnútorné použitie - zastavenie krvácania, horúčky, prechladnutie, používa sa pri menštruačných problémoch a pri prejedení sa. Vonkajšie použitie - zastavenie krvácania, hojenie rán, kŕčové žily, ekzémy a používa sa taktiež ako vlasové tonikum proti lupinám a ako prevencia proti plešatosti.

Podbeľ liečivý (Tussilago farfara)

Používa sa pri ochoreniach pľúc a ako súčasť mnohých liečivých čajov. Má dobré protizápalové a sťahujúce účinky, podporuje vykašliavanie. Korene podbeľa sú jedlé.

Praslička roľná (Equisetum arvense)

Túto rastlinu odporúčam k tíšeniu vnútorného krvácania. Takisto je to dobrý močopudný prostriedok. Svojím vysokým obsahom kyseliny kremičitej pôsobia blahodárne pri tuberkulóze a proti kornateniu ciev. Vonkajšie použitie - ošetrovanie rán, kožných ekzémov. (Je však veľa druhov prasličiek a mnohé z nich sú toxické, preto odporúčam užívať s mierou a radšej len zvonka)

Púpava(Taraxacum officinale)

Užívajú sa listy a koreň. Má dobré účinky pri žltačke a bolestiach hlavy. Má močopudné vlastnosti a je vhodná pri liečbe ľadvinových kameňov, na liečbu žlčníka a čriev. Používa sa 1čl na ¼ litra vody. Zvonka používame zápar z kvetov a listov na kožné problémy a na bradavice. Mlieču z púpavy sa radšej vyhnite. Pražený a strúhaný koreň púpavy je dobrou náhradou kávy.

Rozmarín (Rosmarinus officinalis)

Bolesti hrdla, žalúdočné problémy, koliky. Takisto osviežuje pamäť a vracia stratenú energiu. Čaj je uvoľňujúci a v chladných mesiacoch dobre zahrieva. Takisto lieči povrchové ranky, škrabance a štípance od hmyzu.

Rumanček pravý (Matricaria chamomilla)

Čaj z rumančeka je navodzuje príjemný spánok, odháňa nočné mory a nervozitu, upokojuje príliš neúnavné deti. Používa sa tiež pri žalúdočných bolestiach, alergiách, pomáha pri horúčkach i chrípke (2čl na ¼ l vriacej vody). Vonkajšie použitie - obmývajú sa ním rany, popáleniny a kloktá sa pri bolestiach hrdla (sparíme10g rastliny v 1dl vriacej vody). Olej z rumančeka používame pri reumatizme pri natiahnutých svaloch a pri kŕčoch. Vodná kúpeľ je vhodná pre ľudí s nadmerným vylučovaním potu.

Skorocel (Plantago lanceolata )

Veľmi dobrý na vykašliavanie alebo nádchu, lebo telo zbavuje hlienov. Má upokojujúce účinky pri bolesti pľúc či priedušiek a pri žalúdočných či iných interných ťažkostiach. Čerstvé listy prikladáme na rany, popáleniny, vredy či pomliaždeniny. Prvá pomoc pri haďom uštipnutí. Na zapálené oči odporúčam skorocelovú vodu. Proti kašľu a na dýchacie cesty je výborný skorocelový sirup (veľkú hrsť nasekaných listov zmiešame s trochou vody a zasypeme cukrom. Túto zmes varíme až sa cukor roztopí. Sirup precedíme a nalejeme do fľaštičky. Udržujeme v chlade a používame 1čl ráno proti kašľu).

Šalvia (Salvia officinalis)

Čaj je veľmi dobrý proti bolestiam hlavy, upokojuje chrípku, dezinfikuje hrdlo. Taktiež sa užíva pri kŕčoch a angíne. Vhodná je aj pri psychických problémoch, telesnej slabosti a neplodnosti. Predkovia sa domnievali, že práve šalvia je jednou zo súčastí nápoja večného života. Šalvia je veľmi dobrá aj proti kožným problémom, oparom, vredom a lupinám. Takisto sa používala do kúpeľov ako afrodiziakum. Ako olej je veľmi dobrá pri bolestiach ďasien a zubov.

Škorica (Cinnamomum zeylanicum)

Škoricový čaj, ktorý by sa mal piť horúci je dobrý na zníženie horúčky, zaháňa infekcie i chrípku, podporuje trávenie, upokojuje vracanie i hnačky. Olej z tejto rastlinky je výborným antiseptikom. Kúpeľ je vhodný pri poraneniach, uštipnutiach či kožných zápaloch. V minulosti sa využívala v čarodejníctve, pri balzamovaní a v stredoveku bola cenená ako silné afrodiziakum.

Zeler (Apum graeolens)

Uvarený v mlieku pôsobí ako prevencia proti artritíde. Používa sa pri alkoholizme, užívaný za surová alebo ako čaj pomáha čistiť akné a iné kožné problémy.

Žihlava dvojdomá (Urtica dioica)

Je bohatá na vitamíny a železo. Čaj pomáha tlmiť alergie a astmu, užíva sa pri hnačke, nádche a tiež pri vnútornom krvácaní. Zlepšuje látkovú výmenu a zbavuje škodlivín (2Pl čerstvej rastliny na 1/4l vody). Vonkajšie použitie - popáleniny, opuchy, rezné rany. Stimuluje rast vlasov ( 100g čerstvej žihľavy + ½ l vriacej vody) a pomáha pri kožných ochoreniach. Tinktúra na zosilnenie vlasov: 1Pl žihľavy zalejeme 3Pl alkoholu a necháme uzatvorené 14 dní na slnku. Potom precedíme a pridáme ¼ l vody. Týmto roztokom masírujeme pokožku hlavy.

 

Choroby a využitie čajov z rastlín

Tu uvádzam najbežnejšie choroby a príslušné liečivá, z ktorých si môžete namiešať čaje podľa vašej chuti. Koreniny ako škorica, kôpor, rozmarín, levanduľa či klinčeky odporúčam len na dochutenie v malom množstve. Ostatné bylinky sa môžu miešať v rovnakom pomere.

Na upokojenie

Materina dúška, kôpor, ovos, rumanček, bazalka, levanduľa, šalvia, čakanka, listy jahody, baza, lipa, medovka

Obezita

Rozmarín, šalvia, trnky

Regeneračný a povzbudzujúci

Nechtík, čakanka, mäta, rumanček, listy maliníka, rozmarín, materina dúška, lipa, levanduľa

Depresie a neurózy, melanchólia

Ovos, klinčeky, rozmarín, ruža, materina dúška, levanduľa, lipa, medovka

Bolesti hlavy

Škorica, klinčeky, rumanček, rozmarín, levanduľa, medovka, mäta, baza, túžobník, med

Bolesti brucha

Šalvia, čakanka, púpava

Migréna

Rumanček, rozmarín, materina dúška, medovka, mäta, levanduľa

Horúčka

Škorica, sušený skorocel, klinčeky, rumanček, žihľava, levanduľa, mäta, rozmarín

Chudosť

Zemežlč, rebríček,

Ľadviny

Jalovec, šípky, dule

Angína

Škorica, šalvia, žihľava, baza

Zapálené hrdlo

Rozmarín, šalvia, rebríček, baza, mäta

Priedušky

Materina dúška, tymian, skorocel, šípky, fenikel, šalvia, veronika lekárska, aníz, podbeľ, bazalka

Chrípka

Škorica, rumanček, baza, nechtík, rebríček, medovka

Kašeľ

Rozmarín, šalvia, mäta, žihľava, materina dúška, levanduľa, medovka, veronika lekárska, lipa, tymian, pľúcnik lekársky, aníz

Nádcha a nachladnutie

Škorica, rumanček, rozmarín, nechtík, baza, rebríček, materina dúška, levanduľa, medovka, lipa

Žalúdočné problémy

Rumanček, šalvia, levanduľa, medovka, veronika lekárska

Menštruačné bolesti

Rebríček, žihľava, rumanček, medovka, mäta

 

Úprava liečivých rastlín

Vnútorné použitie

Čaje – 1čl sušenej alebo 2čl čerstvej rastliny na 3dl vody. Odvar – 10-15 minút varíme priamo vo vode tvrdé časti rastliny ako je napr. koreň.

Zápar – listy, kvety zalievame vriacou vodou a lúhujeme

Tinktúra – 1 diel sušenej rastliny zalejeme 5 dielmi alkoholu nariedeného vodou (čerstvé rastliny v pomere 1:2) a necháme 14 dní odstáť na slnku v uzatvorenej nádobe. Potom ocedíme. (Tinktúru môžeme použiť aj ako kloktadlo-1 P l tinktúry na šálku vody)

Sirup – 1diel tinktúry, 3diely povareného sirupu z vody(600ml) a cukru(325g). Ak varíme napr. skorocelový sirup, skorocelové listy nadrobno nakrájame a povaríme priamo so sirupom. Nakoniec precedíme. Sirup uchovávame v chlade.

Liečivé medy – najemno posekáme alebo roztlčieme čerstvé či suché rastliny a zalejeme ich medom.

Vonkajšie použitie

Aromatické kúpele – buď si do kúpeľa pridáme niekoľko kvapiek esenciálneho oleja alebo si do vrecúška z jemnej látky dáme suchú či čerstvú nasekanú rastlinku. (levanduľa, harmanček, mäta…). Pri použití esenciálnych olejov by kúpeľ nemal trvať dlhšie ako 30 minút.

Mastičky – 450ml olivového oleja a 50g včelieho vosku jemne zohrievame niekoľko hodín vo vodnom kúpeli spolu s čerstvou alebo sušenou rastlinkou. Potom zahorúca precedíme cez gázu a nalievame do fľaštičiek.

Krémy – do hydratačného krému pridáme trochu tinktúry či odvaru, alebo použijeme esenciálny olej.

Zábaly – používame horúci alebo studený zápar, tinktúru či odvar, do ktorého namočíme jemnú handričku a priložíme vyžmýkanú na postihnutú časť tela.

Obklady – najemno posekáme čerstvú rastlinu alebo rozdrvíme suchú, ktorú zmiešame s vodou do pasty. Túto zmes dáme medzi dva kusy gázy, priložíme na postihnuté miesto a obviažeme obväzom. Udržiavame v teple a necháme pôsobiť niekoľko hodín.

Bylinné oleje – rastlinu (čerstvú a nasekanú) dáme do sklenenej nádoby so širokým hrdlom a pevným uzáverom. Zalejeme olivovým, avokádovým alebo klíčkovým olejom a dáme na slnko. Každý deň obraciame hore dnom. Po dvoch týždňoch macerovania precedíme cez gázu a uložíme do tmavej fľaštičky na chladné miesto.

 

BYLINKY – ZBER A VYUŽITIE
ALCHEMILKA OBYČAJNÁ
Alchemilla xanthochlora
ZBER
: kvitnúca vňať, prízemné listy : máj - september
VYUŽITIE
: pri hnačke, kolikách a ženských chorobách
: preventívne pri opakujúcej sa dlhotrvajúcej a bolestivej menštruácií
(posilňuje maternicu a tým aj uľahčuje pôrod)
: zvonku - urýchľuje hojenie rán, kožných vriedkov, ekzémov, rôznych vyrážok
: zvonku - vhodné na výplachy nosa náchylného na krvácanie
BAZA ČIERNA
Sambucus nigra
ZBER
listy : marec - apríl kvety : máj - júl plody : august - september
VYUŽITIE
: pri prechladnutí - zvyšuje potenie, znižuje horúčku pri detských ekzémoch
: napomáha látkovej premene-> zvyšuje činnosť močových ústrojov a potných žliaz
BREZA BRADAVIČNATÁ
Betula verrucosa
POPIS :
Kvety
ZBER
: mladé listy(bez zdrevnatelej časti) + kôra
VYUŽITIE
: pri reume pomáha kúpeľu : napomáha látkovej premene - zvyšuje činnosť močových ústrojov a potných : z kôry - vlasové tinktúry - proti lupinám : z púčikov - olejčeky - pri kožných chorobách
FIALKA TROJFAREBNÁ, ROĽNÁ
Viola tricolor, arvensis
ZBER
: kvety, kvitnúcu vňať :máj - september
VYUŽITIE
: pri chorobách dýchacích ciest
(rozpúšťa hlien a umožňuje vykašliavanie)
: pomáha pri detských ekzémoch
: napomáha látkovej premene, zvýšením činnosti močových ústrojov a potných žliaz
FIALKA VOŇAVÁ
Viola odorata
ZBER
: kvety(celé súkvetia) : marec - apríl
: listy : máj - október
: koreň : september - október
VYUŽITIE
: pri chorobách dýchacích ciest, pri chronickom kašli
: zachrípnutí, nahromadení hlienu v prieduškách
: pri zápale, zmiereňuje čierny kašel
: uplatňuje sa ako močopudný prostriedok : pri reumatických bolestiach : odvar - zvonka (list) - na obklady zapálených a opuchnutých miest - na omývanie hnisavých rán, kožných vredov a vyrážok - na oplachovanie vlasov pri lupinách
JAHODA OBYČAJNÁ
Fragaria vesca
POPIS :
Trváca bylina vyrastajúca z podzemka.
Listy sú zložené, trojpočetné, dlhostopkaté, na okraji zúbkaté. Vyrastajú priamo z podzemka. Ich stopky sú jemne chlpaté.
Aj obojpohlavné biele kvety vyrastajú z podzemka v súkvetí, na dlhých priamych stonkách. Jemne chlpatá stonka sa nazýva stvol, pretože listy nevyrastajú z nej, ale z podzemka.
Plod je nažka. Správne pomenovanie jahody (ovocia, nie rastliny) je plodstvo nažiek a nie plod. Drobné nažky sú vtisnuté do povrchu jahody. Z podzemka vyrastajú i poplazy, ktorými sa rastliny rozmnožujú vegetatívne. Na konci poplazu vyrastá nová mladá rastlinka, ktorá cez poplaz dostáva výživu od materskej jahody, kým sa nezakorení a neosamostatní.
VYUŽITIE :
Liečiteľstvo používa listy, vňať (nadzemné časti bylín), koreň a plodstvá, čiže jahody. Listy sa používajú proti zápalom, teda i proti katarom žalúdka a čriev (hnačkám), proti astme, chorobám obličiek a močových ciest, proti obličkovým kamienkom, krvavým hemoroidom, do kloktadiel, proti zápachu z úst a ako obklady na krvácajúce, mokvavé a zapálené rany.
Okrem toho na prípravu osviežujúceho nápoja. Korene tiež pôsobia protizápalovo. Jahody (ovocie) sú výživnou a zdravou pochúťkou a pripravujú sa z nich i sirupy, lekváre a šťava, ale okrem toho ich ľudové liečiteľstvo ordinuje proti reumatizmu, dne a podobným ochoreniam.
Sušené sa pridávajú do čajovinových zmesí a používajú sa v likérnictve. V homeopatii sa z čerstvých zrelých jahôd pripravuje esencia, ktorá sa používa na liečenie omrzlín a opuchov jazyka. Podzemok sa používa ako prostriedok proti dne a žltačke.
KONVALINKA VOŇAVÁ
Convallaria majalis
POPIS
Trváca bylina s tenkým, rozkonáreným podzemkom, z ktorého vyrastajú vždy dva listy s dlhými stopkami obalenými blanitými presvitavými šupinami.
Obojpohlavné kvety vyrastajú na stvole (holá stonka bez listov) v súkvetí – jednostrannom strapci. Sú biele, ovisnuté na krátkych stopkách, príjemne voňajú a majú tvar malého zvončeka. Plody sú červené guľovité bobule s modrými semenami.
VYUŽITIE
Napriek tomu, že sú konvalinky jedovaté, používajú sa v liečiteľstve.
Obsahujú látky, ktoré povzbudzujú činnosť srdca podobne ako náprstník (náprstník – Digitalis a prípravky z neho sa používajú ako lieky na srdce).
V niektorých prípadoch ochorenia srdca je výhodnejšie používať konvalinkové jedy namiesto bežne používaných náprstníkových.
Sušené kvety sa pridávajú do šnupavých tabakov a práškov na šnupanie a používajú sa pri silnej nádche a bolestiach hlavy.
V ľudovom liečiteľstve sa konvalinky používali proti chorobám srdca, epilepsii, vodnatieľke a ako preháňadlo. Kvety sa používajú i pri výrobe voňaviek a mydla.
Jedovaté sú všetky časti rastliny aj konvalinkové voňavky a voda, v ktorej boli kvety.
POZOR
Príznaky pri otrave konvalinkami alebo náprstníkom: nevoľnosť, dávenie trvajúce i niekoľko dní. Nasleduje nepravidelný tep srdca rôzneho typu a často sa veľmi rýchlo mení. Potom sa môžu pridružiť i poruchy videnia, delírium alebo halucinácie – záleží od veľkosti použitej dávky.
LEVANDUĽA LEKÁRSKA
Lavandula officinalis
ZBER
: vňať :pred kvitnutím
: kvety : viackrát ročne (jún -august)
VYUŽITIE
: v potravinárstve, voňavkárstve a aromaterapii
: do čajovín od kašľa
: do čajov močopudných, upravujúcich trávenie
: na nervovú činnosť
: zvonka : olej - na natieranie,
: do kúpeľa : pri reume
- pri zápale sedacieho nervu
LIPA MALOLISTÁ, VEĽKOLISTÁ
Tilia corda, platyphylla
ZBER
: kvety(celé súkvetia s blanitými jazykovitými listenmi) - máj - júl !na začiatku kvitnutia!
VYUŽITIE
: pri zápaloch dýchacích ciest : pri horúčke, nachladnutí, lámke
ĽUBOVNÍK BODKOVANÝ
Hypericum perforatum
ZBER
: kvitnúce vŕšky(30cm odhora) :jún -august
VYUŽITIE
: pri poruchách trávenia, pri chorobách pečene a žlčníka
: pri zápaloch močových ciest, pri nočnom pomočovaní u detí
: pri ženských chorobách, pri gynekologických zápaloch
: pri tromboflebitíde (zápal žíl, sprevádzaný žíl)
: pri Becherevovej chor. a roztrúsenej mozgomiechovej skleróze
: priaznivo ovplyvňuje nervovú činnosť, napomáha látkovú premenu
: zvonku - na omývanie kožných chorôb ako kloktadlo, olejnaté roztoky na popálenin
MÄTA PRIEPORNÁ
Mentha piperita
ZBER
: listy(vňať) :keď začína kvitnúť (viac krát do roka)
!pozor na hrdzu na listoch!
VYUŽITIE
: vnútorne -: súčasť aromatickej, vetrovej, žalúdkovej,... čajoviny
: zvonku - do kloktadiel, na vdychovanie(inhaláciu)
: čerstvý list ako náplast na čelo pri bolení hlavy
 
MATERINÁ DÚŠKA =
MATERINA DÚŠKA OBYČAJNÁ(TYMIÁN)
Thymus serpyllum,Thymus serpyllum vulgaris
ZBER
: kvitnúca vňať : máj - august (dvakrát do roka)
VYUŽITIE
: pri chorobách dýchacích ústrojov
: pri poruchách trávenia (nadúvanie, hnačka)
: pri zápaloch močových ciest
: zvonku - ako kloktadlo(antiseptikum, zápach úst)
: do kúpeľa pre deti a pre nervove vyčerpané a lámkoutrpiace osoby
MEDOVKA LEKÁRSKA
Melissa officinalis
ZBER
: listy(vňať) : pred kvitnútím (viac krát do roka)
VYUŽITIE
: priaznivo ovplyvňuje nervovú činnosť : pri vyčerpanosti spojenej s nespavosťou : pri poruchách trávenia, pri kolikovej hnačke : pri bolestivej menštruácii(v spojení s mätou) : zvonku : šťava z čerstvých listov na ošetrovanie pleti
MYŠÍ CHVOST OBYČAJNÝ (REBRÍČEK)
Achillea millefolium
ZBER
: kvitnúce vŕšky(30cm odhora) :jún -august
SUŠENIE
: tak aby kvet nezhnedol, pri teplote do 35"C
VYUŽITIE
: podporuje trávenie, napomáha látkovú premenu : priaznivo ovplyvňuje nervovú činnosť : pri chorobách žalúdka, čriev, žlčníka, pečene : pri ochoreniach dýchacích ciest : pri chorobách močových ciest, pri ženských neduhoch (v klimaktériu -> myší chvost + vňať hluchavky + ludovník + palina dračia + srdcovník) : pri hemoroidoch : zvonku : na prípravu výplachov, obkladov a na omývanie akútnych kožných ochorení, pri bielom výtoku !!! pozor rastlina je vnútorne vo väčších dávkach jedovatá !!!
NÁTRŽNÍK HUSÍ
Potentilla anserina
ZBER
: vňať a listy : máj - august (pred kvitnutím)
VYUŽITIE
: pri hnačke a kolikovitých ochoreniach v žalúdku a črevách : pri nadbytočnej(chorobnej) tvorbe žalúdočnej kyseliny : pri bolestivej a dlhotrvajúcej menštruácii : pri zápaloch dýchacích ciest : pri zápaloch močových ciest : zvonku : ako kloktadlá, obklady a na omývanie hnisavých rán ,kožných vredov : zvonku : obklady na opuchliny a pomliaždeniny
NECHTÍK LEKÁRSKY
Caledula officinalis
ZBER
: kvety(plnokveté úbory) :jún - september (napoludnie)
VYUŽITIE
: pri poruchách žlčníka a pečene ( pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika - nechtík + kvet rumančeka + list kostihoja + skorocel +ibiš lek./slezu + vňať nátržníka hus. + repík + statikrv vtáči +žihlava + koreň/vňať kuchlíka) : zvonku : urýchľuje hojenie rán a zjemňuje pokožku : v kozmetike pri liečení kožných chorôb
PLÚCNIK LEKÁRSKY
Pulmonaria officinalis
ZBER
: listy : mladé-bieloškvrnité, august - september : vňať : kvitnúcu, marec - máj
VYUŽITIE
: pri chorobách dýchacích orgánov (zmierňuje dráždenie pri kašli, napomáha odhlieňovaniu) : pri chorobách močových ústrojov a pri hemoroidoch : zvonka : na hojenie rán a vriedkov
PODBEĽ LIEČIVÝ
Tussilago farfara
ZBER
: kvetné úbory na začiatku kvitnutia : marec - apríl : listy : august - september
VYUŽITIE
: pri chorobách dýchacích ústrojov (pri suchých , chronických zápaloch priedušiek, pri záduchu) : zvonku : čerstvé listy ako obklady pri opuchlinách a svalových a nervových bolestiach : zvonku :usušený list ako tabak
PRASLIČKA ROĽNÁ
Eguisetum arvense
ZBER
: vňať (zelené letné byle) : máj - august
VYUŽITIE
: pri chorobách močových ústrojov : pri tuberkulóze (pľúcnej i kostnej) : pri zvápenatení tepien, vodnatieľke, hemoroidoch(čaj/kúpeľ) : pri ženských chorobách (krvotoku) : zvonku : odvar: preplachovanie nosnej dutiny pri nádche, pri náchylnosti na krvácavosť : pri kožných chorobách
PRVOSIENKA JARNÁ
Primula elatior
ZBER
: kvety : apríl - máj : koreň : september - október
VYUŽITIE
: pri chorobách dýchacích ústrojov (pri zahlienení priedušiek) : pri reume a slabšej neuróze : napomáha látkovú premenu
PÚPAVA LEKÁRSKA
Taraxacum officinale
POPIS
:Trváca bylina s hrubým dužinatým koreňom. Listy sú jednoduché, veľmi variabilné. U niektorých púpav perovito delené, u iných nedelené. Vyrastajú v prízemnej ružici. Kvety zlatožltej farby tvoria súkvetie – úbor. Sú obojpohlavné a vyrastajú na stvole (kvetná stonka bez listov). Plod je nažka so zobáčikom a s charakteristickým páperom, ktorý jej „zabezpečuje odplachtenie“ od materskej rastliny. Púpavy sa bohato vyskytujú na výživných pasienkoch, na ktorých sa pasú kravy. Od toho je odvodený nemecký ľudový názov „kravský kvet“. Kvety tvoria neveľké množstvo medu, ale veľmi cenný peľ s vysokým obsahom bielkovín (bielkoviny sú stavebnými látkami tela každého živočícha). Okrem iného sa kvety púpav kedysi používali na farbenie masla (ďalší ľudový názov – „maslový chlieb“).
VYUŽITIE
:Púpavu si veľmi cenia i liečitelia. Zlepšuje chuť do jedla a trávenie. Pomáha pri problémoch so žalúdkom a žlčníkom, používa sa proti zápalom pečene a močových ciest, proti obličkovým kameňom a ako močopudný a protihlístový prostriedok. Tiež proti artróze, dne a cukrovke. Obsahuje vitamín C a väčšie množstvo minerálov, ktoré organizmus potrebuje. Okrem toho fytoncídy – látky, ktoré majú podobné účinky ako antibiotiká. Koreň sa používa nielen liečebne, ale po primeranej úprave aj ako náhradka kávy.
REPÍK LEKÁRSKY
Agrimonia eupatoria
ZBER
: kvitnúcu vňať :jún - august : listy : máj - jún
VYUŽITIE
: pri poruchách žlčníka a pečene : pri zápaloch močových ciest, pri nočnom pomočovaní : pôsobí protizápalovo : zvonka : ako kloktadlo, obklady na omývanie ťažko hojacich rán, hnisavých vyrážok
RUMANČEK PRAVÝ
Matricaria chamomilla
ZBER
: kvety : jún - august
VYUŽITIE
: osoží vnútorne i zvonku pri rozličných chorobách : čaj len vo forme záparu, nesmie dlho stáť : obklady a na omývanie sčervenalej a popraskanej kože, pri podráždení očí
, odrenín, popálenín
ROZMARÍN LEKÁRSKY
Rosmarinus officinalis
ZBER
: listy : viackrát ročne ( jún - september) : zelené výhonky :pred kvitnutím
VYUŽITIE
: v lekárstve, voňavkárstve a aromaterapii : podporuje trávenie : zvyšuje vylučovanie moču : povzbudzuje nervovú činnosť : čerstvé listy : proti nadúvaniu (4-8krát denne požuť a hrehltnúť) : pri zníženom tlaku (medicin.víno) : zvonku : pri reume natierať(liehovým výluhom + vňať ruty) : zápale sedacieho svalu
ŠALVIA LEKÁRSKA
Salvia officinalis
ZBER
: listy a vňať :pred kvitnutím, viac krát do roka (máj - september)
VYUŽITIE
: pri kašli : pri poruchách trávenia(nadúvaní, hnačke) : vnútorne aj zvonka : pri chorobnom potení (ako yzop) : zvonka : kloktadlo : pri zápaloch horných dýchacích ciest : na výplachy úst pri bolestiach zubov a paradentóze : obklady a omývanie pri kožných chorobách
SEDMOKRÁSKA OBYČAJNÁ
Bellis perennis
POPIS
:Z valcovitého, rozkonáreného podzemka vyrastá trváca holá alebo jemne chlpatá bylina – stvol (kvetná stonka bez listov) a prízemná ružica listov, ktoré vyrastajú priamo z podzemnej časti rastliny. Listy sú jednoduché, podlhovasto vajcovité, so širokou stopkou. Kvety vyrastajú v súkvetiach – úboroch. Každý úbor vyzerá ako jeden samostatný kvet. V strednej časti úboru sú žlto sfarbené obojpohlavné kvety, okraj súkvetia tvoria bielo sfarbené jednopohlavné samičie kvety. Tieto niekedy bývajú ružové, alebo i purpurové. Žlté kvety „produkujú“ hojnosť medovej šťavy, na ktorú chodí hmyz. Nakoľko každý deň sa rozvije iba jeden okruh kvetov (postupujúc smerom od kraja do prostriedka), trvá asi 12 – 15 dní, kým odkvitne celý úbor. Plod je asi 1 mm dlhá žltohnedá stlačená nažka.
VYUŽITIE
:V liečiteľstve sa sedmokráska používala a ešte i dnes používa proti kašľu, zahlieneniu dýchacích ciest, reumatizmu, horúčke a proti všetkým druhom krvácania, najmä z pľúc a močového mechúra. Zvonka na rany, krvné podliatiny, vredy, proti kožným zápalom a vyrážkam. Samotná droga (sušená rastlina) sa používa zriedka, obyčajne sa kombinuje s inými rastlinami, ktoré majú podobné účinky. Homeopatická esencia sa používa i proti hubovitým ochoreniam (zvonka) a proti vrodenému nádorovitému rozšíreniu ciev.
SKOROCEL KOPIJOVITÝ
Plantago lanceolata
ZBER
: listy :pred kvitnutím (máj - august)
VYUŽITIE
: pri chorobách dýchacích ústrojov, pri záduchu (astme) : pri zápaloch močových ciest : pri poruchách žlčníka a pečene : pri vredovej chorobe(žalúdka a dvanástnika) : pri katare žalúdka a čriev : zvonka - šťava z čerstvých listov - na hojenie rán, ako obklad alebo náplasť na opuchliny : zvonka - čerstvé listy - prvá pomoc pri zastavení slabého
SLIVKA TRNKOVÁ (TRNKA)
Prunus spinosa
POPIS
:Ker vysoký 1- 3 metre, niekedy stromček, ktorý môže dorásť do výšky 5 metrov. V zemi je upevnený koreňom. Drobné bočné konáriky sú premenené na tŕne (trnka). Listy sú jednoduché, stopkaté, na rube chlpaté, drobné, s veľkými prílistkami. Kvety sú biele, obojpohlavné, vyrastajú na konárikoch jednotlivo, prv ako vypučia listy. Poskytujú hmyzu množstvo jasnožltého medu a ešte viac tmavočerveného peľu. Trpký plod je guľovitá, modročierna, osrienená kôstkovica.
VYUŽITIE
:V liečiteľstve sa používa skoro každá časť rastliny. Kvety podporujú látkovú premenu, okrem toho majú mierne laxatívny (preháňavý) účinok, preto sa z nich robí odvar pri tvrdej stolici alebo zápche detí. Pre spomínané účinky sa pridávajú i do rôznych čajovinových zmesí. Používajú sa i proti chorobám z prechladnutia, podobne i listy, ktoré sa okrem toho ordinujú ako prostriedok prečisťujúci krv. Plody majú opačné účinky ako kvety – používajú sa proti hnačke, okrem toho proti žalúdočným ťažkostiam a chorobám močového mechúra a močových ciest. Ľudový recept odporúča pri hnačke namočiť sušené plody na tri dni do liehu a potom užívať. Kôra sa používa proti horúčke a proti zápalom mandlí a nosohltana. Z plodov trnky sa robí víno, podobným spôsobom ako šípkové a ak je správne vykvasené, má chuť ako portské.
VALERIÁNA LEKÁRSKA
Valeriana officinalis
ZBER
: podzemok s koreňmi: október - november : vňať: máj - august
VYUŽITIE
: na uvoľnenie kŕčov, upokojuje srdce i nervy : osoží pri neurasténii, znižuje reflexnú dráždivosť : priaznivo ovplyvňuje neurózu srdca
VERONIKA LEKÁRSKA
Veronica officinalis
ZBER
: kvitnúca vňať: jún - august
VYUŽITIE
: pri chorobách dýchacích ústrojov (kašeľ, záduch, tuberkulóza) : pri zápale močových ciest : pri poruchách trávenia : povzbudzuje chuť do jedla : podporuje potenie : zvyšuje vylučovanie hlienu i moču : napomáha látkovej premene
YZOP LEKÁRSKY
Hyssopus officinalis
ZBER
: kvitnúca vňať (30cm dlhé časti): 2 krát do roka : jún - september
VYUŽITIE
: pri zápaloch močových : ciest, pri chronickej bronchitíde (zápale pridušiek) : pri záchvatoch prieduškovej astmy (záduchu) : pri bolestivej menštruácii : používa sa aj podobne ako listy šalvie - pri častom, najmä nočnom chorobnom potení : je posilňujúcim nápojom starých ľudí, : slúži aj ako korenie do polievok, omáčok alebo ako šalát
ŽIHĽAVA DVOJDOMÁ = PŔHĽAVA DVOJDOMÁ
Urtica dioica
POPIS
: Trváca bylina s rozkonáreným podzemkom. Byľ je na priereze štvorhranná, porastená štetinkami a pŕhlivými chlpmi. Listy sú jednoduché, stopkaté, vajcovité, na okraji pílkovité, porastené pŕhlivými chlpmi. Kvety sú jednopohlavné, pričom rastlina je zväčša dvojdomá (samčia a samičia pŕhľava), no vyskytujú sa i jednodomé žihľavy – so samčími aj samičími súkvetiami (metlinami). Tak ako iné časti rastliny i súkvetia sú pŕhlivé. Kvety sú drobné, zelenkasté, nevábia hmyz, opeľujú sa vetrom a málokedy sa vytvoria plody – vajcovité nažky. Pŕhľava sa vegetatívne rozmnožuje podzemkom, okrem toho i podzemnými výbežkami, podobne ako sa jahoda rozmnožuje nadzemnými poplazmi.
ZBER
vňať a listy: viac ráz do roka apríl - august (používame rukavice)
VYUŽITIE
: Pŕhľava je veľmi cennou liečivou rastlinou, údajne sa i vyváža na tieto účely ako droga (usušená rastlina). Podobne ako púpava, obsahuje fytoncídy – látky ktoré ničia baktérie. V liečiteľstve sa používa na zlepšenie látkovej premeny, na zníženie hladiny krvného cukru (pomocný liek pri cukrovke), na upravenie činnosti srdca, žlčníka, podžalúdkovej žľazy, proti astme, chrípke, virózam, zápalom močových ciest, urýchľuje hojenie rán a povrchových vredov. Roztok chlorofylu pŕhľavy v oleji sa používa na liečenie vredov, preležanín, trhlín prsných bradaviek a iných neduhov. Chlorofyl je i súčasťou kvapiek, ktoré inhalovaním (vdychovaním) liečia zápaly dýchacích ciest a tabliet, ktorými sa lieči anémia (nedostatok železa). Používa sa i v liečebnej kozmetike. Z mladých rastlín sa pripravuje šalát – účinný prostriedok proti jarnej únave. (čerstvé výhonky môžeme variť ako špenát) Odvar na opláchnutie vlasov pri lupinách a vypadávaní. V 18. storočí sa lykové vlákna žihľavy používali na výrobu priadze a tkanín. Bunky lyka pŕhľavy sú najdlhšími rastlinnými bunkami u rastlín pestovaných alebo používaných v domácnosti. Podľa literárnych prameňov sú 5 – 7 cm dlhé. Posekaná pŕhľava je hlavnou zložkou zmesi na kŕmenie mláďat hydiny.
 
CHOROBY A ČAJE Z RASTLÍN
 
Najbežnejšie choroby a príslušné liečivá, z ktorých si môžete namiešať čaje podľa vašej chuti.
Bylinky sa môžu miešať v rovnakom pomere. Koreniny ako škorica, kôpor, rozmarín, levanduľa či klinčeky odporúčam len na dochutenie v malom množstve.
Angína
Škorica, šalvia, žihľava, baza
Bolesti hlavy
Škorica, klinčeky, rumanček, rozmarín, levanduľa, medovka, mäta, baza, túžobník, med
Bolesti brucha
Šalvia, čakanka, púpava
Depresie a neurózy, melanchólia
Ovos, klinčeky, rozmarín, ruža, materina dúška, levanduľa, lipa, medovka
Horúčka
Škorica, sušený skorocel, klinčeky, rumanček, žihľava, levanduľa, mäta, rozmarín
Chudosť
Zemežlč, rebríček,
Chrípka
Škorica, rumanček, baza, nechtík, rebríček, medovka
Kašeľ
Rozmarín, šalvia, mäta, žihľava, materina dúška, levanduľa, medovka, veronika lekárska, lipa, tymián, pľúcnik lekársky, aníz
Ľadviny
Jalovec, šípky, dule
Menštruačné bolesti
Rebríček, žihľava, rumanček, medovka, mäta
Migréna
Rumanček, rozmarín, materina dúška, medovka, mäta, levanduľa
Nádcha a nachladnutie
Škorica, rumanček, rozmarín, nechtík, baza, rebríček, materina dúška, levanduľa, medovka, lipa
Na ukľudnenie
Materina dúška, kôpor, ovos, rumanček, bazalka, levanduľa, šalvia, čakanka, listy jahodníka, baza, lipa, medovka
Obezita
Rozmarín, šalvia, trnky
Priedušky
Materina dúška, tymián, skorocel, šípky, fenikel, šalvia, veronika lekárska, aníz, podbeľ, bazalka
Regeneračný a povzbudzujúci
Nechtík, čakanka, mäta, rumanček, listy maliníka, rozmarín, materina dúška, lipa, levanduľa
Zapálené hrdlo
Rozmarín, šalvia, rebríček, baza, mäta
Žalúdočné problémy
Rumanček, šalvia, levanduľa, medovka, veronika lekárska
Éterické oleje
Použitie
Pri aplikácii odparovaním v aromalampe, prenikajú vonné ale aj liečivé zložky do organizmu prostredníctvom nosa a v menšej miere aj pokožkou, bez toho aby sme si to výrazne uvedomovali. Hoci je koncentrácia malá, dokáže prebudiť rôzne zdraviu prospešné procesy. Žiadna z týchto látok nie je návyková, takže sa nemusíte obávať iných vedľajších účinkov. V ezoterickom svete sa tieto vône napríklad používajú pri naladení sa na analýzu prostredníctvom tarotu či podnietenie vizionárskych zážitkov.
Zoznam olejov
BAZALKA
dezinfekčné a antiseptické účinky, použitie pri infekciách dýchacích ciest, protivírusové a protibakteriálne účinky, intenzita pôsobenia silná, prekrvenie pokožky, revmatizmus
BERGAMOT
protizápalové a hojivé účinky, žalúdočné problémy, zápaly hrdla, osvieženie, intenzívne povzbudenie a vyvolanie dobrej nálady, oživenie toku energií po vyčerpávajúcej chorobe
BORIEVKA
infekcie dýchacích a močových ciest, reumatizmus, kašeľ, protikŕčové účinky, podpora trávenia, močopudné účinky, osviežuje uvoľňuje, čiastočné afrodiziakum
CÉDER
kožné a vlasové ochorenia, vykašliavacie účinky ako aj močopudné, relaxácia, upokojenie, uvoľnenie, čiastočne aj vplyv na koncentráciu, osvieženie a fantáziu
CITRON
silné čistiace a dezinfekčné, antibakteriálne účinky, protikŕčový prostriedok, vyvolanie dobrej nálady a osvieženia, povzbudenia, elixír radosti, vhodný na meditáciu
CYPRUS
infekcie dýchacích ciest, ideálny na krčové žily, svalovú únavu, použiteľný na astmu, u žien menštruačné problémy či klimakterické problémy, aj močopudné účinky, upokojujúci
ČAJOVNÍK
protizápalové účinky, poranenia pokožky, infekcie celého tela, ilná esencia má výrazné povzbudzujúce účinky na celý organizmus, čiastočne uvoľňujúci aj napätie ducha či tela ako celok
EUKALYPTUS
ideálny na kašeľ, astmu, prechladnutie, zápaly dýchacích ciest, horúčky, pri inhalovaní vône pôsobí takmer okamžite, silne povzbudzuje imunitný sýstém a upokojuje podráždené časti tela
FENIKEL
upokojujúce a uvoľňujúce účinky, účinný na menštruačné problémy, plynatosť, zápchy, uľahčuje odkašliavanie, čiastočne aj dezinfekčné účinky, slabšie afrodiziakum podporuje zmysly
FIALKA
navodzuje pocity uvoľnenia, vhodná aj pri podpornej liečbe impotencie či sex. nezáujmu, dodáva energiu duševným činnostiam a pôsobí harmonizujúco pri nervovom napätí
GERAN
hojivé a protizápalové účinky, vhodný na bolesti nervového pôvodu, odstraňuje napätie a skľúčenosť, pôsobí harmonizujúco na telo i dušu ako aj koncentrovanosť zmyslov
JEDĽA
uvoľňuje dýchacie cesty, výborný prostriedok na pomoc pri astme, oživuje telo a povzbudzuje myseľ, vyvoláva radostné pocity a hlavne osviežuje, pri relaxácii má upokojujúce účinky na receptory
KADIDLO
výrazné afrodiziakum navodzujúce pocity zmyselnosti, erotickosti, vhodné na prečistenie dýchacích ciest, podporu hojenia rán pokožky, čiastočne pôsobí aj na astmu
KAJEPUT
výborný pomocník pri bronchitíde, antiseptické účinky, ochorenia kože, akné, herpes, bolesti zubov, čiastočne močopudné účinky, uľahčuje dráždivému kašľu a vykašliavaniu
KLINČEKY
výrazné anestetikum pri bolestiach zubov, silné dezinfekčné účinky na celé telo, pôsobí proti depresiám a duševnej vyčerpanosti, dodáva silu pri fyz. námahe
KORIANDER
podporuje chuť do jedla, odstraňuje koliky, zápchy a kŕče, na organizmus pôsobí očisťujúco, čiastočne vhodný aj na reumatizmus, má vplyv na koncentráciu
LEVANDUĽA
hojivý prostriedok na odreniny, popáleniny, odstraňuje nervové vypätie, nespavosť, bolesti hlavy aj chronické, vhodný pri oddychu, relaxácii ako dobíjač energie
LIMETA
výrazné aromatické účinky vzbudzujú dobrú náladu, osvieženie, oživuje myslenie, pôsobí aj protikrčovo a uvoľňuje zápchy, prekrvuje pokožku a dezinfikuje
MATA
svieži nádych vyrovnane pôsobí na dýchacie problémy, pôsobí ochladzujúco, odstraňuje nevoľnosť akéhokoľvek druhu či pôvodu, vyvoláva priaznivé pocity vnímania
MANDARINKA
má výrazné žlčotvorné účinky, pomáha pri tráviacich problémoch, má aj výrazné antiseptické pôsobenie na dýchacie cesty, účinné zmyselné afrodiziakum pre telo
MEDOVKA
balzam na srdcové potiaže, nespavosť, neurózy, migrény všetkých druhov, výrazné hojivé a dezinfekčné účinky, harmonizuje telo ako celok a lieči aj ženské problémy
ŠALVIA
prostriedok proti nadmernému poteniu, podporuje trávenia, uvoľňuje hlieny a toxíny z tela prirodzeným spôsobom, uľahčuje aj pri angínach, prečisťuje krv a žľazy
PAČULA
regeneračné účinky na pokožku, protizápalové pôsobenie, výrazné afrodiziakum, vyvoláva dobrú náladu, povzbudzuje v duševnej činnosti
PETITGRAIN
lieči depresie, nespavosť, pôsobí proti nervozite, výborná na zápchy, vyhladzuje pokožku pri akné, protizápalové účinky, vyrovnane pôsobí vo všetkých sférach
POMARANČ
podporuje trávenie, výrazné antiseptické účinky, osviežuje a navodzuje pocity tepla, radosti, regeneruje pokožku a uvoľňuje duševné vnímanie
ROZMARÍN
obnovuje fyzickú kondíciu pri vyčerpanosti, svalovej únave, podporuje činnosť tráviaceho traktu, používa sa aj kŕčoch všetkého druhu, má aj protizápalové účinky
RUMANČEK
tíšenie bolesti, menštruačné problémy, hojivé a protizápalové účinky, uvoľňuje dýchacie cesty pri nachladnutí, výborný na pokožku pri podráždení, detoxikuje organizmus
YLANG
vhodný na kožné, vlasové či pleťové problémy, odstraňuje nervové vypätie, vyčerpanosť, príjemne nenásilne aktivuje stav radosti, aktivity a vitality, čiastočne uvoľňuje napätie
Úprava liečivých rastlín
Vnútorné použitie
Čaje - 1čl sušenej alebo 2čl čerstvej rastliny na 3dl vody
Odvar - 10-15 minút varíme priamo vo vode tvrdé časti rastliny ako je napríklad koreň
Zápar - listy, kvety zalievame vriacou vodou a lúhujeme
Tinktúra - 1diel sušenej rastliny zalejeme 5 dielmi alkoholu nariedeného vodou (čerstvé rastliny v pomere 1:2) a necháme 14 dní odstáť na slnku v uzatvorenej nádobe. Potom scedíme.
(Tinktúru môžeme použiť aj ako kloktadlo-1 poliev. lyžicu tinktúry na šálku vody)
Sirup - 1diel tinktúry, 3diely povareného sirupu z vody(600ml) a cukru(325g). Ak varíme napr. skorocelový sirup, skorocelové listy nadrobno nakrájame a povaríme priamo so sirupom. Nakoniec precedíme. Sirup uchovávame v chlade.
Liečivé medy - najemno posekáme alebo roztlčieme čerstvé či suché rastliny a zalejeme ich medom.
Vonkajšie použitie
Aromatické kúpele - buď si do kúpeľa pridáme niekoľko kvapiek esenciálneho oleja alebo si do vrecúška z jemnej látky dáme suchú či čerstvú nasekanú rastlinku. (levanduľa, harmanček, mäta…). Pri použití esenciálnych olejov kúpeľ nemá trvať dlhšie ako 30 minút.
Mastičky - 450ml olivového oleja a 50g včelieho vosku jemne zohrievame niekoľko hodín vo vodnom kúpeli spolu s čerstvou alebo sušenou rastlinkou. Potom zahorúca precedíme cez gázu a nalievame do fľaštičiek.
Krémy - do hydratačného krému pridáme trochu tinktúry či odvaru, alebo použijeme esenciálny olej.
Zábaly - používame horúci alebo studený zápar, tinktúru či odvar, do ktorého namočíme jemnú handričku a priložíme vyžmýkanú na postihnutú časť tela.
Obklady - najemno posekáme čerstvú rastlinu alebo spráškujeme suchú, ktorú zmiešame s vodou do pasty. Túto zmes dáme medzi dva kusy gázy, priložíme na postihnuté miesto a obviažeme obväzom. Udržiavame v teple a necháme pôsobiť niekoľko hodín.
Bylinné oleje - rastlinu (čerstvú a nasekanú) dáme do sklenenej nádoby so širokým hrdlom a pevným uzáverom. Zalejeme olivovým, avokádovým alebo klíčkovým olejom a dáme na slnko. Každý deň obraciame hore dnom. Po dvoch týždňoch macerovania precedíme cez gázu a uložíme do tmavej fľaštičky na chladné miesto.